bitcoin-(btc),-ethereum-(eth)-ve-genel-altcoin-analizi-–-0504.2021

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Genel Altcoin Analizi – 05.04.2021

Kabus gibi geçen bir mart ayından sonra kripto para sektörünün hiç olmadığı kadar hızlı toparlandığı görülüyor. Genellik yükseliş yaşanan nisan ayına yönelik beklentiler bir hayli yüksek olsa da bazı altcoinlerin tüm zamanların rekorunu kırdıktan sonra yatay seyrettiği söylenebilir.

BTC/USD Teknik Analizi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 25 Mart tarihinde 50.372 dolara kadar geriledikten sonra yeniden yükselişe geçti. O tarihten beri 60.000 dolar seviyesini 3 kere test eden ve sadece bir tanesinde başarılı olan BTC, henüz bu desteğin üzerinde tutunamadı. BTC fiyatının bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 58.500 dolardan alınıp satıldığı görülüyor.

Bitcoin fiyatı için kritik direncin ise birkaç kere yükselişi engelleyin 58.800 dolar olduğu söylenebilir. Bunun üzerinde 59.850 dolar ve 61.800 dolar seviyeleri test edilebilir. Özellikle 61.800 doların kırılması, BTC için yine tahmin edilemeyen bir yükseliş ayağının başlamasını sağlayabilir. Bitcoin’in teknik analizinde de yükseliş kanalının devam ettiği ve fiyatın orta vadeli hedefinin 100.000 dolar olduğu görülüyor.

Ethereum Fiyatının Önü Açık

Öte yandan Ethereum için kırılacak çok daha fazla direnç olduğu görülmekte. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 2.119 dolardan işlem gören ve 7 günde % yükselen ETH, kritik tüm zamanların rekoruna doğru ilerliyor. 2.134 doların kırılması ile beraber ETH fiyatının da 2.250 dolara doğru hareket etmesi beklenebilir.

2.045 dolardaki destek noktasının altına inilmemesi, fiyatın yükselişini bir süre daha devam ettirmesini sağlayacaktır. RSI ve MACD indikatörleri de yükselişin hala sonuna gelinmediğine yönelik sinyal vermekte. Fibonacci seviyelerine göre ise ETH için önümüzdeki aylarda 3.000 doları görmek şaşırtıcı olmayabilir.

Genel Altcoin Analizi

Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin uzun süreden sonra ilk defa 56 seviyesinin altına gerilemesi altcoinler için hiç olmadığı kadar iyi bir haber. Ethereum’un liderlik ettiği altcoin rallisinde HOT, TRX, BTT ve DOT gibi kripto paralar rekor yükselişler yakaladı.

Altcoinlerin toplam piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşmak üzere ve asıl fırtına bunun üzerine çıkılması ile başlayabilir. BTC’nin ise bu esnada piyasa hakimiyetini 60’ın altında tutması ve altcoin rallisini ezmemesi gerekmekte. OTHERS.D grafiğine bakıldığında altcoinler için kritik seviyenin 1 trilyon dolar olduğu görülebiliyor.