bir-kayip-bitcoin-(btc)-cuzdani-vakasi-daha:-25-milyon-dolar-nerede?

Bir Kayıp Bitcoin (BTC) Cüzdanı Vakası Daha: 25 Milyon Dolar Nerede?

Kripto para borsaları birçok duruma karşı kripto para donanım cüzdanları kadar güvenli olmasa da cüzdanın kaybolmasına karşı borsaların çok daha avantajlı olduğu biliniyor. Geçtiğimiz tarihlerde kripto para donanım cüzdanını kaybeden veya şifresini hatırlamayan kullanıcıların milyonlarca dolara varan kayıplar yaşadığı görülmüştü ve bu durum yakın zamanda değişmeyecek gibi gözüküyor.

400 Bitcoin, Boşlukta Kaldı

Ukrayna’nın parlamento üyesi Davyd Arakhamia da yakın zamanda acı bir durumu paylaştı. Gerçekleştirdiği en güncel röportajında içerisinde 400 Bitcoin (BTC) bulunan cüzdanına erişemediğini ifade eden Arakhamia, uzun süredir bunun acısını yaşadığını vurguladı.

btc cüzdan

Milletvekili olmanın yanı sıra ülkesinde tanınan bir girişimci olan Arakhamia, içerisinde 400 Bitcoin olan cüzdanına erişimini nasıl kaybettiğini açıkladı. Girişimci olduğu zamanlarda şirketinin Bitcoin ödemesi kabul etmeye başladığını belirten vekil, bunun BTC’nin ilk olarak piyasaya çıktığı zamanlara tekabül ettiğini vurguladı.

25 Milyon Dolarlık Kayıp!

Donanım cüzdanının özel anahtarını içeren şifreli dosyayı sildiğini belirten Arakhamia, bunun aslında bir film format dosyası gibi gözüktüğünü ve büyük bir hata yaptığını vurguladı. Dosyanın içindekileri unutan ve alan açmak için birçok dosya silen Arakhamia, an itibarıyla 25 milyon dolarlık BTC’leri de bunlarla beraber sildiğini anlayamadı. Cüzdanın şifresini bilmediği için de buna erişemeyen Arakhamia, şu an için cüzdanı elinde bulundursa da buna asla erişemeyeceğinin farkında.

Kısa süre önce kripto para sektörünü sarsan bir olay ise Ripple’ın eski CTO’su Stefan Thomas’ın başına gelmişti. Thomas, içerisinde yaklaşık 437 milyon dolarlık BTC bulunan cüzdanın şifresini unuttu ve bütün şifre denemelerini de kullandı. Bu da cüzdanın artık sonsuza kadar içerisindeki BTC’ler ile beraber öyle kalacağına işaret ediyor.

Kripto Para Donanım Cüzdanlarının Dezavantajı

Kripto para donanım cüzdanları, kripto para borsalarından çok daha güvenli olsa da bunun gibi sorunlar yaşanabiliyor. Özellikle bu teknolojiye yeni veya dikkatsiz kullanıcılar kripto para donanım cüzdanlarını kaybediyor veya şifresini unutuyor. Seed phrase olarak bilinen 24 kelimeyi de kaybeden kullanıcılar, daha sonra cüzdanlarına sonsuza kadar erişim hakkını kaybediyor. Bu da toplam arzı 21 milyon olan Bitcoin’in aslında ilerleyen yıllarda çok daha az arza sahip olmasını sağlayabilir.