binance-coin-(bnb)-400-dolari-gordu-–-bnb-fiyati-neden-yukseliyor?

Binance Coin (BNB) 400 Doları Gördü – BNB Fiyatı Neden Yükseliyor?

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance‘in kripto para birimi Binance Coin‘in birim fiyatı 6 Nisan 2021 tarihinde rekor kırarak 400 dolar seviyesini gördü. BNB fiyatının tarihinde ilk defa 400 dolara kadar çıkması aslında Binance CEO’su CZ’nin açıklamaları ile ilgili olabilir.

Binance Coin Fiyatı 400 Dolara Ulaştı

BNB fiyatı birkaç saat önce yaşanan hafif düşüş ile ise yeniden 388 dolar seviyelerine kadar çekildi. Kripto para piyasasında neredeyse her şeyin yükseliş yaşadığı anlarda gelen bu düşüşün ise yatırımcıları silkelemek ve özellikle kaldıraçlı işlemlerde likidasyona neden olmak için yapıldığı söylenebilir.

Buna rağmen BNB fiyatının son 24 saat içerisinde %4,2 yükseliş elde etmesi ve yerinde durması, bununla ilgili ciddi bir beklentinin olduğuna işaret ediyor. BNB fiyatının yükselişinin arkasındaki mevcut sebep Binance’in token yakma işlemi olabilir.

Binance Coin Token Yakımı Yaklaşıyor

Binance Coin’in teknik dokümanına bakıldığında Binance’in ticari hacminin belirli bir kısmının her üç ayda bir BNB yakma işlemi için kullanıldığı görülüyor. Nisan ayının ortalarına denk gelen bu tarihe yönelik beklenti de bir hayli fazla. BNB fiyatının daha önceki token yakma işlemi öncesi 50 doların altından işlem görüyor olması, bu beklentinin fazla olmasının temel sebebi olabilir.

Binance CEO’su CZ’nin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada da Ethereum’a göndermeli bir ifade kullanması aslında BNB yatırımcılarının dikkatini çekmiş olabilir. CZ, Ethereum’un toplam piyasa değerinin BNB’nin toplam piyasa değerinden 4 kat fazla olduğunu belirterek, daha fazla BSC projesi “shillemesi gerektiğini” vurguladı.  CZ bu ifadeyi daha önce 21 Mart tarihinde kullanmış ve o tarihten beri BNB ile ETH arasındaki fark 1 kat azalmıştı.

Binance Smart Chain, Fiyata Etki Ediyor

Binance’in kendi ağı Binance Smart Chain’in özellikle bu yükselişte etkin pay oynadığı biliniyor. Binance Smart Chain ağındaki birçok proje son dönemde ciddi bir artış ve tanınma elde etti. Buna ek olarak Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin rekor seviyelere ulaşması da kullanıcıların BSC ağına akın etmesini sağlıyor.

BSC ağındaki yeni projelerin rekor kırması ise BNB fiyatının yükselişine katkı sağlıyor. BNB’nin bu yükselişinin ise psikolojik 500 dolar direncine kadar devam etmesi mümkün olabilir.