berlin-guncellemesi-sonrasinda-ethereum-(eth)-aginda-senkronizasyon-sorunu-basladi

Berlin Güncellemesi Sonrasında Ethereum (ETH) Ağında Senkronizasyon Sorunu Başladı

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), bugün büyük bir an yaşadı. 2020 yılından beri beklenen Berlin hard forku sonunda gerçekleştirildi ve ağ yeni bir döneme giriş yaptı.

Ethereum Berlin, Sorun İle Beraber Geldi

Rekor seviyelere ulaşan işlem ücretlerinin birçok kullanıcıyı başka ağlara itmesinden sonra yapılan bu güncelleme, şu an ise büyük bir soruna yol açtı. Ethereum ağındaki düğümlerin hepsinin en son istemciye geçiş yapmaması ve bir senkronizasyon sorunu oluşması nedeniyle şu an ETH işlemlerinde bir duraksama yaşanıyor.

Berlin güncellemesinin gerçekleştirildiği 12244294 numaralı blok sonrası birçok borsa da ETH yatırma veya çekme işlemlerini durdurdu ve geliştiricilerin sorunu çözmesi bekleniyor. GitHub üzerindeki Ethereum sekmesine bakıldığında birçok kullanıcının belirli ağ düğümlerinin durduğunu rapor ettiği görülüyor. Şu an işlem yapamayan ağ düğümleri arasında OpenEthereum ve Etherscan da yer almakta.

An itibarıyla ETH çekme veya yatırma işlemlerini durduran borsalar arasında ise Bitstamp gibi önde gelen platformlar da yer alıyor. Ethereum fiyatı ise bu olay öncesinde 2.500 doları zorlayan bir pozisyondayken şu an borsalardaki grafiğe göre yerinde saymaya başladı.

Ethereum Ağındaki Sorun ne?

Ethereum ekosisteminin önemli isimlerinden Eric ise konu hakkında yaptığı açıklamada bunun sadece bir Ethereum istemcisi ile yaşanan sorundan kaynaklandığını vurguladı. Ağın hala çoklu istemciye sahip modeli sayesinde ise işlemlerin büyük bir kısmının yapılabildiği görülüyor. Yine de sorun yaşayan düğümü kullanan bazı borsalar veya platformlar kullanıcıların işlemlerini durdurmuş durumda.

Özellikle OE (OpenEthereum) ağ düğümü kullanan borsaların ve platformların sorun çözülene kadar kullanıcılara işlem yapma şansı vermeyeceği bilinmeli. Eric ise bunun yakın zamanda çözülebileceğini ima etti.