beklenen-altcoin-sezonu-basladi-–-peki-yatirimcilar-ne-yapmali?

Beklenen Altcoin Sezonu Başladı – Peki Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Lider kripto para birimi Bitcoin’in 60.000 dolar üzerine çıkmasından sonra hafif gerilemesi ve yatay seyretmesi altcoinler için beklenen fırsatı yarattı.

Kripto para piyasası şu an için tam anlamıyla yeşile boyandı ve buna altcoinler liderlik ediyor. Son dönemde HOT, BTT, TRX, WIN ve neredeyse uzun süredir sessiz akla gelebilecek bütün kripto paralar rekor tazeledi. BTC fiyatının bu durgunluğundan fazlanan altcoinlerin ise yıllardır beklenen altcoin sezonunu başlattığına hiç şüphe yok. Peki altcoin sezonu sonrası yatırımcıları ne bekliyor?

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti 1 Yılın En Düşük Noktasında

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti altcoin sezonunu belirleme konusunda büyük bir öneme sahip. BTC’nin piyasa hakimiyeti 1 yılın en düşük seviyesine yani V’ya kadar geriledi. Bu durum en son yaşandığında takvim yaprakları Nisan 2020’ye işaret ediyordu.

BTC’nin piyasa hakimiyetinin sert düşüşü aşağıdaki grafikten de görülebilmekte. Bu düşüşün beraberinde getirdiği en büyük artı is altcoin sezonu oldu. 2017-2018 rallisinde de benzer durumun altcoinlerin yükselişi ile sonuçlandığı biliniyor.

Kripto Para Sektörüne Yönelik Sermaye Girişi Arttı

Aslında altcoin sezonunun başladığına işaret eden bir diğer gelişme de para akışı oldu. Genel piyasa döngüsünde ilk olarak ayı piyasasında sektöre para girer ancak kimse BTC almaz. BTC fiyatı parabolik yükselişe başladığında herkes BTC’ye geçer ve altcoinlerin değeri BTC karşısında dibi görür.

Bu esnada ALT/BTC paritesinden düşük seviyelerden altcoin alımları yapılır. Üçüncü aşamada BTC’nin fiyatı durur ve konsolidasyon başlar. Bu da altcoin rallisini başlatarak yatırımcıların altcoin sezonu sonunda altcoin satıp BTC almasına yol açar. Dördüncü aşamada ise piyasaya giren yatırımcıların sayısı azalır ve yavaş yavaş ayı piyasası başlar. Bu aşamada yatırımcılar BTC’lerini de almak istedikleri kar oranında satıp sadece belirli bir BTC ile yollarına devam eder.

Altcoin Sezonunda Ne Yapmalı?

Kripto para yatırımcıları ise altcoin sezonunun sonlarına doğru en azından sektöre soktukları ana parayı çıkartarak mantıklı bir adım atabilir. Altcoin sezonunun biteceği anı tahmin etmek zor olsa da sektörün düşeceği anı değil, size yeterli olan hedefi belirlemek yol belirleyici olabilir.

Özellikle 0 ve üzeri yükseliş elde edilen kripto paralarda ana paranın her ihtimale karşı çekilmesi, yatırımcıları büyük zararlardan ve kazanç kayıplarından kurtarabilir.