basarili-analistler:-altin-fiyati-icin-gelecek-hafta-bu-gelismelere-dikkat!-–-mahsup.net

Başarılı Analistler: Altın Fiyatı İçin Gelecek Hafta Bu Gelişmelere Dikkat! – Mahsup.net

Altın fiyatı, 2021’deki en büyük haftalık kazancını kaydetti. Fxstreet analisti Eren Şengezer’e göre, XAU/USD 1.785 doların üzerinde günlük kapanışla 1.800 doları hedefleyebilir. Altın, ABD Hazine bonosu getirilerindeki hareketlere tepki göstermeye devam ediyor. Peki haftaya altın fiyatlarını etkileyecek gelişmeler nelerdir? İşte usta analistlerin yorumları…

Geçen hafta altın fiyatı adına neler oldu?

XAU/USD çifti günün ilk yarısını 1.750 doların altında nispeten dar bir aralıkta geçirdi, ancak Perşembe günü ABD Hazine tahvil getirilerinde görülen keskin düşüşün ortasında hızla yükseldi. Altın fiyatı, hafta sonu öncesinde yükseliş ivmesini korumayı başardı ve Cuma günü 1.783 dolar ile Şubat sonundan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Haftalık bazda, değerli metal yaklaşık %2 ile Aralık ayından bu yana en büyük yüzde artışını kaydetti.

Hafta başında önemli makroekonomik veri açıklamalarının olmaması nedeniyle, 10 yıllık ABD Hazine bonosu ihalesinde görülen iyi talep, getirilerin ilgi çekmesine yardımcı olmadı ve doların talep bulmasını zorlaştırdı. Salı günü, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayınlanan veriler, Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) ile ölçülen yıllık enflasyonun Mart ayında %1,3’ten %1,6’ya yükseldiğini ortaya koydu. Bu okuma, %1,5’lik piyasa beklentisini aşsa da fiyat baskılarının henüz başlangıçta korkulduğu kadar güçlü olmadığını teyit ettiği için getirilerde bir artış sağlayamadı. Gösterge 10 yıllık ABD T-tahvil getirisi günlük bazda %3’ten fazla değer kaybetti ve XAU/USD’nin aralığının üst yarısında kalmasına izin verdi.

Fxstreet analisti: Dolar ve tahvil getirileri düştü! Altın fiyatı ise değer kazandı

Washington Ekonomi Kulübü tarafından Çarşamba günü düzenlenen sanal bir etkinlikte konuşan FOMC Başkanı Jerome Powell, FED’in 2022’nin sonundan önce faizleri artırmaya başlamasının pek olası olmadığını yineledi. Jerome Powell “Düşük enflasyon, deflasyon, merkezin kabiliyetini düşürüyor. Düşüşlerle mücadele edecek banka… %2’nin altına düştükten sonra enflasyonu ılımlı bir şekilde aşmak istiyoruz.” dedi. Perşembe günü, ABD Sayım Bürosu, Mart ayında Perakende Satışların Şubat ayındaki %2,7’lik düşüşün ardından %9,8 arttığını açıkladı. Ayrıca, haftalık İlk İşsizlik Başvuruları 576.000 ile bir yılın en düşük seviyesine geriledi. 

Bu iyimser rakamlar Fxstreet analisti Eren Şengezer’e göre, piyasa duyarlılığını artırdı ve S&P 500 Endeksi yeni bir rekor seviyeye tırmandı. Sonuç olarak, USD güçlü satış baskısıyla karşılaşmaya devam etti ve 10 yıllık ABD T-tahvil getirisi bir aydan uzun bir süredir en düşük seviyesine geriledi. Buna karşılık, XAU/USD gün içinde %1,5’in üzerinde değer kazandı. ABD’den haftanın son verileri, Michigan Üniversitesi Tüketici Duyarlılığı Endeksi’nin 84.9’dan Nisan’da mütevazı bir şekilde 86.5’e yükseldiğini gösterdi. Bununla birlikte, USD satışları bozulmadan kaldı ve XAU/USD rallisini 1.780 doların üzerine çıkardı.

Gelecek hafta altın piyasasında neler olacak? Eren Şengezer açıklıyor

Hafta başında önemli bir makroekonomik veri açıklaması olmayacak. Salı günü, İngiltere’den işgücü piyasası raporu yeni katalizörler için incelenecek. Bu olayın altın’ın değerlemesi üzerinde doğrudan bir etkisi olması muhtemel olmasa da Eren Şengezer’e göre, GBP/USD çiftindeki keskin bir hareket USD’nin genel piyasa performansını artırabilir. Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü Faiz Kararını açıklayacak ve Para Politikası Beyanı’nı yayınlayacak. Yatırımcılar politikada herhangi bir değişiklik beklemiyor, ancak analiste göre, banka varlık alımlarındaki değişiklikler konusunda ileriye dönük rehberlik sağlayabilir. 

Güvercin politikasının görünümü Eren Şengezer’e göre, ortak para birimine ağırlık verecek ve USD’ye olan talebi artıracak gibi görünüyor.  Son olarak, IHS Markit euro bölgesi, Almanya, İngiltere ve ABD için Nisan Üretim ve Hizmetler PMI ön raporlarını yayınlayacak. Piyasa katılımcıları büyük olasılıkla manşet rakamını görmezden gelecek ve girdi fiyatı kısıtlamaları ile ilgili yeni iç görüler ortaya çıkarabilecek altta yatan ayrıntılara odaklanacak. Eren Şengezer’e göre, gelecek hafta da yatırımcılar getirileri yakından takip etmeye devam edecek.

Analistler: Gelecek hafta altın fiyatı için bu kritik verileri izleyin!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Kanada Merkez Bankası (BoC) faiz oranı açıklamaları önümüzdeki hafta altın yatırımcılarının radarında olacak. Bunlar, Federal Rezerv’in 27-28 Nisan para politikası toplantısından sadece bir hafta önce geliyor. Analistler konuya yönelik şunları söylüyor:

ECB, manşet enflasyondaki herhangi bir geçici artışa bakacak ve gelişmiş büyüme beklentilerinin bir sonucu olmadıkça tahvil getirilerindeki önemli hareketleri tolere etmeyecek. Bankanın son toplantıda önden yüklemeli varlık satın alma kararı, artışı sınırlamak anlamına geliyordu.

Piyasalar, hem Perşembe günü çıkacak olan en son ABD işsizlik başvuruları verilerini ve mevcut konut satışlarını, hem de Cuma günkü ABD imalat PMI ve yeni konut satışlarını izleyecek. Önümüzdeki hafta makro veriler normalden daha sessiz olacağından analistler, ABD Başkanı Joe Biden’ın altyapı planının ilerlemesini de dikkatle izliyorlar. Analistler konuya yönelik şunları söylüyor:

2 trilyon dolarlık pakette iki taraflı olduğuna dair çok az işaret var ve görünen o ki Demokratlar, 60 Senatörün onu oylamaya koyma ihtiyacını ortadan kaldırmak için onu uzlaşma sürecinden geçirecekler. Yine de hepsi değil. Demokratlar tamamen gemide, bu da paketin özellikle vergilendirme kısmını çevreleyen değişiklikleri görebildiğimiz anlamına geliyor.

Başarılı Analistler: Altın Fiyatı İçin Gelecek Hafta Bu Gelişmelere Dikkat! – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.