avustralya-senato-komitesinden,-“daha-dostca-regulasyon”-cagrisi!

Avustralya Senato Komitesinden, “Daha Dostça Regülasyon” Çağrısı!

Kripto paralara artan küresel ilgi ile birlikte, Avustralya Senato’sunun Teknoloji ve Finans Komitesi, ülkedeki kripto para endüstrisinin gelişimini teşvik etmek amacıyla daha uygun dijital varlık düzenlemeleri oluşturulmasını tavsiye etti.

Komite’den Regülasyon Önerisi

Reuters tarafından yayınlanan rapora göre Komite, kripto para alım satım işlemleri için vergi indirimi çıkarılmasını ve borsalar için lisans getirilmesi gibi birçok konuya ilişkin düşüncelerini ifade etti. Komite, yeni düzenlemelerde geçerli olacak kuralları belirlemek adına da çeşitli dijital para birimlerinin nasıl sınıflandırılacağı konusunda netlik sağlanması gerektiğini de dile getirdi.

Komite başkanı Senatör Andrew Bragg, uygun dijital varlık düzenlemelerinin hayata geçirilmesi durumunda, Avustralyalı kripto para birimi yatırımcılarının da gereksiz aracılara bağımlı olmak yerine finansal kaderleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaklarını belirtti. Bragg, önerilen kapsamlı kripto para regülasyonlarının Avustralyanın, Birleşik Krallık, Singapur ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerle rekabet etmesini sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Avustralya Maliye Bakanı da Yatırımcı Dostu Düzenlemelerden Yana

Bu yılın başlarında Avustralya Maliye Bakanı da, sıkı bir yasal çerçeve uygulamanın kripto para birimi endüstrisinin büyümesini engelleyebileceğini söyleyerek regülatörlerin uygun yasal düzenlemeler getirmeleri gerektiğini ifade etti. Bakan Jame Hune, düzenleyici kurumların yatırımcıların önünde durmaması gerektiğinin altını çizdi.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcıların, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.