avrupa’nin-en-buyuk-bankalarindan-biri,-tezos-aginda-token-cikardi-–-mahsup.net

Avrupa’nın En Büyük Bankalarından Biri, Tezos Ağında Token Çıkardı – Mahsup.net

Avrupa’nın finans devi Société Générale, Tezos blockchain’inde bir menkul kıymet token’ı çıkardı. Perşembe günü yapılan bir duyuruya göre, Société Générale tarafından sunulan ilk tokenize edilmiş varlık piyasaya sürüldü.

Banka, menkul kıymet token teklifinin 2022 yılına kadar tam olarak kripto para piyasasında işlemlere başlama çabaları yönünde önemli bir kilometre taşı olduğunu belirtti.

Société Générale, yan kuruluşu SG Forge aracılığıyla, eski bankacılık sistemleriyle entegre edilebilen tokenize menkul kıymetler ihraç etmeyi planladığını bildiriyor. Varlık token’larının yanı sıra bankanın kripto basımı, kurumsal müşteriler için saklama hizmeti gibi amaçları da bulunuyor. Banka, şu ifadeleri kullandı:

“En iyi piyasa uygulamalarına uygun olarak gerçekleştirilen bu yeni deney, halka açık blockchain’de daha karmaşık finansal enstrümanlar (yapılandırılmış ürünler) yayınlamanın yasal, düzenleyici ve operasyonel fizibilitesini gösteriyor.”

Tezos ağında token çıkaran Société Générale, kripto para ve blockchain alanında oldukça aktif

İlk menkul kıymet token’ı ihracı, Société Générale’in kripto ve blockchain’i benimsemeye yönelik aldığı hareketlerin üçüncü yılını işaret ediyor.

Banka, 2019’da uzman kredi kurumu olan Société Générale SFH aracılığıyla Ethereum’da tokenize edilmiş bir menkul kıymet olarak 100 milyon euro’luk bir tahvil ihraç etti.

Mayıs 2020’de SFH ve SG Forge, Banque de France ile birlikte, deneysel bir merkez bankası dijital para birimi kullanılarak 40 milyon euro’luk tokenize bir tahvil ihraç etti.

Ardından, Société Générale, deneysel CBDC pilot çalışmasını yürütmek için Fransa merkez bankasının başvurduğu finans kuruluşlarından biri oldu. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Nisan ayının başlarında, Société Générale, dijital tahvil ihraçlarında blockchain kullanmak için Avrupa Yatırım Bankası tarafından işe alınan bir grup küresel banka arasındaydı.

Avrupa Birliği henüz kripto ve blockchain için kesin düzenlemelere varmamış olsa da, Société Générale, bölgedeki yeni teknolojiyi deneyen birçok finans kuruluşundan biridir.

Avrupa’nın En Büyük Bankalarından Biri, Tezos Ağında Token Çıkardı – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.