avrupa-merkez-bankasi-baskani-kripto-paralari-topa-tuttu!-iste-yapilan-aciklamalar

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Kripto Paraları Topa Tuttu! İşte Yapılan Açıklamalar

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Kripto Paraları Topa Tuttu! İşte Yapılan Açıklamalar

Okuma Süresi: 2 Dakika

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, yakın tarihli bir röportajda kripto para birimleri hakkında bir takım dikkat çeken açıklamalarda bulundu ve bu varlıkların “hiçbir değeri olmadığını” iddia etti.

Kripto Paraların Hiçbir Değeri Yok!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, kripto para birimlerinin spekülasyon ve risklerle dolu olduğuna dikkat çekti ve hiçbir değeri olmadığını belirtti.

Lagarde, yakın zamanda yaptığı bir röportaj sırasında bankanın dijital euro projesini savundu ve bunun özel kripto para birimlerinden “çok farklı” olacağını iddia etti.

Öte yandan bu ayın başlarında, ECB‘nin yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, önümüzdeki dört yıl içinde dijital bir euro’nun piyasaya sürülebileceğini söyledi. Merkez bankalarının artan nakit dışı ödeme talebini karşılaması gerektiğini kaydetti.

Merkez bankaları, yaygınlaşmasına rağmen kriptoyu oldukça eleştirmeye devam ediyor. Daha önce de bildirildiği üzere, İsveçli Riksbank kısa süre önce Bitcoin ve kripto para birimlerinin para olmadığı sonucuna vardı.

Ayrıca Lagarde, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamalarda Bitcoin‘in “ayıplanacak” kara para aklama faaliyeti yürütmek için kullanıldığını söyledi. Fransız bankacı ve politikacı, AB içinde daha sert kripto para birimi düzenlemeleri için defalarca baskı yaptı ve Bitcoin’in enerji tüketimini eleştirdi.

Kripto Para Birimleri Baskı Altında Kalıyor

Şimdiye kadar dokuz ülke merkez bankası dijital para birimlerini piyasaya sürdü (çoğu Karayipler’de bulunuyor). Dünyadaki ülkelerin yüzde doksanı kendi CBDC’leri üzerinde çalışıyor.

Kripto para birimleri bu Mayıs ayında ciddi bir baskı altında kaldı ve Bitcoin, Terra ekosisteminin çöküşü nedeniyle Aralık 2020’den bu yana ilk kez 25.000 dolar seviyesine düştü. Amiral gemisi kripto para birimi şu anda 30.000 dolar seviyesinin biraz altında işlem görüyor.

Tüm kripto piyasası, Kasım ayında 2,9 trilyon dolara ulaştıktan sonra şu anda 1,26 trilyon dolar seviyesine gerilemiş durumda.