analist-iddiali:-bu-altcoin-2022’nin-ethereum’u-olacak!

Analist İddialı: Bu Altcoin 2022’nin Ethereum’u Olacak!

Okuma Süresi: 2 Dakika

Uzmanlar, Ethereum’un (ETH) uzun vadede Bitcoin’i (BTC)’i tahtından edeceğini öngörürken, önde gelen bazı altcoin projeleri de Ethreum’a meydan okuyor.

Solana (SOL), Visa ve Mastercard’a Rakip Oldu!

Ethereum (ETH), son iki yılın en popüler kripto para birimlerinden biri ve birçok avantajı bulunuyor. Ethereum ekositemi, merkeziyetsiz finans (DeFi) projeleri, NFT pazarları ve merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) sayesinde son zamanlarda odak noktası haline geldi. Ancak, lider altocoin konumunda olmasına rağmen, Ethereum’daki  en büyük sorun, hızı. Şu anda, ağ saniyede yalnızca yaklaşık 13 işlemi gerçekleştirebiliyor. Daha düşük hız, aynı zamanda daha yüksek işlem ücretleri anlamına geliyor. Bunun sonucunda geliştiriciler ve kullanıcılar Ethereum’a rakip projelere akın ediyor.
Bu rakiplerden biri, Ethereum’un düşük performans sergilediği alanlarda yıldızı parlayan Solana. Ethereum gibi Solana da dApp’leri barındırabilen akıllı bir sözleşme platformu olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte, saniyede 65.000’e varan hıza sahip olması, onu mevcut en hızlı ağlardan biri haline getiriyor. Solana ayrıca yakın zamanda merkeziyetsiz bir ödeme sistemi olan en son projesi Solana Pay’i tanıttı. Solana Pay, işletmelerin bir ödeme şekli olarak kripto paraları kabul etmesine olanak tanıyor. Merkeziyetsiz doğası, aracının olmaması, inanılmaz derecede enerji verimli oluşu, işlemlerin anında gerçekleştiği ve ücretlerin sembolik derecede küçük olması sistemi cazip hale getiriyor. Solana Pay ile SOL yalnızca dApp alanında rekabet etmekle kalmıyor, aynı zamanda daha güçlü bir ödeme mekanizması haline geliyor. Bu tür bir çeşitlilik Solana’nın birçok alanda başarılı olmasına, hatta potansiyel olarak Visa ve Mastercard gibi şirketlerle rekabet etmesine yardımcı olabilir.

Analist, Yanıtladı: Neden Solana?

Uzmanlara göre, Ethereum ekosistemi büyümeye devam ettikçe, fiyatı daha pahalı hale gelecek. The Motley analistlerinden Katie Brockman’a göre, benzer büyüme potansiyeline sahip daha uygun fiyatlı bir yatırım arıyorsanız, dikkate almanız gereken başka bir altcoin var. Solana, kripto para dünyasının büyüleyici çıkış yapan yıldızlarından biri. Projenin dezavantajları olsa da, SOL muhtemelen 2022’nin Ethereum’u olabilir.
Ancak, güvenlik endişeleri, son dönemde ön palana çıkıyor. Ağ, ölçeklendikçe saldırılar için daha da büyük bir hedef haline gelebilir, bu nedenle Solana’nın daha fazla saldırı riskini önlemek için çok çalışması gerekecek.