analist:-altin-fiyati-gozunu-bu-duzeylere-dikti!-haftaya-bu-gelismelere-dikkat-–-mahsup.net

Analist: Altın Fiyatı Gözünü Bu Düzeylere Dikti! Haftaya Bu Gelişmelere Dikkat – Mahsup.net

Altın fiyatı, hafta başlarında sert bir düşüşün ardından keskin bir U dönüşü yaptı. Şimdi yatırımcılar 1.730 doların üzerinde işlem gören altın’da sırada hangi seviyelerin olduğunu merak ediyor. Ayrıca yatırımcılar, gelecek hafta piyasayı etkileyecek gelişmelere de odaklanmış durumda. Bizde sizler için makalemizde, önümüzdeki hafta piyasayı etkileyecek gelişmelere ve seviyelere yer verdik…

Eren Şengezer: Altın fiyatı için yukarı yönde bir sonraki hedef 1.745 dolar

Altın, haftaya düşüşle başladı ve 1.720 doların altına düştükten sonra ağır kayıplar yaşadı. XAU/USD 1.678 dolara giderken %2’den fazla değer kaybetti. İki günlük düşüşün ardından, parite haftanın ikinci yarısında belirleyici bir toparlanma gerçekleştirmeyi başardı. 

ABD Hazine tahvil getirilerinin keskin bir şekilde düşmesi ve USD’nin talep bulmakta zorlanmasıyla, altın tüm haftalık kayıplarını sildi ve 1.730 doların üzerine çıktı. Şimdi yatırmcılar fiyatın nereye gideceğini öngörmeye çalışıyor. Popüler altın teknik analisti Eren Şengezer ise yeni tahminlerini paylaştı. Eren Şengezer piyasaları yorumlayarak şunları söyledi:

Altın fiyatı için yukarı yönde bir sonraki hedef 1.745 dolardır. ABD T-tahvil getirilerinin önümüzdeki hafta XAU/USD hareketlerini artırmaya devam etmesi muhtemel.  

Geçen hafta altın piyasasında neler oldu?

Gösterge 10 yıllık ABD T-tahvil getirisi Pazartesi günü yükselişe geçti ve yükseliş ivmesini korudu ve bir yıldan fazla bir süredir %1,774 ile en yüksek seviyesine ulaştı. Getirilerdeki artış, doların güçlenmesini sağladı ve XAU/USD’nin 1.700 doların altına düşmesine neden oldu. Çarşamba günü, yükselen küresel hisse senedi endekslerinin yansıttığı gibi, iyimser piyasa havası, USD’nin rakiplerinden daha iyi performans göstermesini zorlaştırdı ve XAU/USD’de bir toparlanmayı tetikledi. Ek olarak, Mart ayının son işlem gününde çeyrek sonu akışları ve kar alımı, altın’ın aşırı satım koşullarını düzeltmesine yardımcı oldu.

Perşembe günü, Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) tarafından yayınlanan veriler, ABD imalat sektöründeki ticari faaliyetin 1983’ten bu yana en güçlü hızında büyüdüğünü ve PMI’nin 60,8’den 64,7’ye yükseldiğini gösterdi. Bu okuma, 61,3’lük piyasa beklentisinden de daha iyi geldi ve risk akışlarının finansal piyasaların kontrolünde kalmasına izin verdi. S&P 500 Endeksi etkileyici kazançlar kaydetti ve Paskalya tatili öncesinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.019’u kapatırken, ABD doları Endeksi günlük bazda %0,3 değer kaybetti.

Bu arada, ABD Başkanı Joe Biden, altyapıya ve yeşil girişimlere yapılan önemli yatırımlarla harcamaları 2,25 trilyon dolar artırmayı amaçlayan, merakla beklenen ekonomik planı açıkladı. Ancak yatırımcılar, Biden yönetimi harcama paketini vergi zamları yoluyla finanse etmeyi planlarken planın milletvekillerinden alacağı desteğe şüpheyle bakıyor. Son olarak, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun aylık raporu Cuma günü, Mart ayında Tarım Dışı Maaş Bordrolarının (NFP) analistlerin 647.000 artış tahminine kıyasla 916.000 arttığını açıkladı. Ayrıca, İşsizlik Oranı beklendiği gibi %6’ya geriledi ve İşgücüne Katılım Oranı a,5’e yükseldi. Paskalya tatili nedeniyle piyasa tepkisini değerlendirmek zor olsa da Eren Şengezer’e göre, 10 yıllık ABD tahvil faizinde görülen ılımlı artış, doların yeni haftaya sağlam bir şekilde başlayabileceğine işaret ediyor.

İşte gelecek hafta altın fiyatlarını etkileyebilecek gelişmeler

Önümüzdeki hafta, önemli makroekonomik olaylar açısından nispeten sakin geçecek ve ABD Hazine bonosu getirilerinin performansının USD’nin piyasa değerlemesini ve XAU/USD hareketlerini etkilemeye devam edebileceğini ima ediyor.  Pazartesi günü, ABD’den ISM Hizmetleri PMI yeni bir ivme arayacak. Beklenenden daha güçlü bir okuma Eren Şengezer’e göre, Wall Street’in ana endekslerini artırabilir ve USD’nin potansiyel kazanımlarını sınırlayabilir.

Çarşamba günü, FOMC Mart ayı toplantısının tutanaklarını yayınlayacak ve FOMC Başkanı Jerome Powell Perşembe günü bir konuşma yapacak. Federal Rezerv’in en son Tahmin Özeti, dört politika yapıcının 2022’de bir faiz artışı beklediğini gösterdi. Eren Şengezer’e göre, piyasa katılımcıları, politika sıkılaştırmanın olası zamanlamasıyla ilgili yeni ipuçları arayacaklar.

Analist: Altın Fiyatı Gözünü Bu Düzeylere Dikti! Haftaya Bu Gelişmelere Dikkat – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.