amerika’dan-yeni-kripto-para-aciklamasi!-harekete-geciyorlar!

Amerika’dan Yeni Kripto Para Açıklaması! Harekete Geçiyorlar!

Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para yatırımcıları tarafından beklenen regülasyonlar bu yıl büyük ölçüde netleşecek. Ancak önemli endişeler ve açıklamalar var. En başta son yaşanan Terra UST çöküşünün atılacak düzenleyici adımları nasıl etkileyeceği merak ediliyor. FED, SEC ve Hazine Bakanı son yaşanan krizin kripto paraların doğasında olduğunu düşünüyor. FED yetkilileri kripto paralar 5 yıl sonra çökeceğine şimdi çöksün ve daha az insan para kaybetsin bile dedi.

Büyük Kripto Uygulama Planı

SEC başkanı Gary Gensler, kripto borsaları ile koordineli olarak, ICO tekliflerinin çoğunluğunu kaydettirmek için çabaların sürdüğünü söyledi. Çarşamba günü FTC ve SEC için Kongre bütçe talebi sorgulamasında konuştu. Gensler, token ön satışlarının çoğunun SEC’in menkul kıymetler yasası kapsamında olduğunu söyledi. SEC‘in uygulama araçlarının, tokenleri düzenleyici çerçeveye getirmek için kullanılacağını söyledi.

SEC başkanı, spekülatif kripto para endüstrisinde tüm vatandaşların büyük risk altında olduğunu ve iyi bir koruma sağlamadığını açıkladı.

SEC ve Kripto Paralar

Gensler, SEC’in yaklaşık 8.000 tokeni üreten ihraç piyasasını denetlediğini söyledi. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) yargı yetkisine sahip olacağı Bitcoin de dahil olmak üzere çok az sayıda kripto paranın emtia olarak kabul edileceğinin altını çizdi. ABD Emtia Borsası Yasasına göre, Bitcoin gibi sanal para birimlerinin emtia olduğu belirlendi.

Gensler, kripto para birimlerinin oldukça spekülatif ve değişken varlıklar olduğunu belirtti.

“Kamuoyunun (bireysel yatırımcıların) korunmadığını söylemeye cüret ediyorum”.

SEC başkanı açılış konuşmasında, son derece değişken ve spekülatif kripto pazarının mantar gibi çoğaldığını ve on milyonlarca Amerikalı yatırımcıyı kendine çektiğini itiraf etti.

“2016 yılında, dünya çapında pazarda tahmini 644 kripto tokeni vardı. Beş yıl sonra, bu sayı on kattan fazla arttı. Son haftalarda kripto piyasalarındaki volatilite yatırımcılara yönelik riskleri daha iyi anlatıyor”.

Gensler, ek kaynakların SEC’in yeteneklerini artıracağını ve on binlerce ihbar, şikayet ve yönlendirmenin araştırılmasına daha fazla odaklanacaklarını açıkladı.