altin-sekiz-aylik-duzeltmesine-son-verdi-mi?-analistler-acikliyor-–-mahsup.net

Altın Sekiz Aylık Düzeltmesine Son Verdi Mi? Analistler Açıklıyor – Mahsup.net

Fxstreet’in Elliott Wave Tahmin Ekibi, altın piyasasını yorumladı ve sarı metal’de sekiz aylık düzeltmenin bitip bitmediğini açıkladı. Son zamanlarda piyasada, değerli metallerin 8 aylık uzun düzeltmeyi sona erdirdiğini ve bir sonraki görkemli ralli için hazır olabileceğine dair çok fazla konuşma var. Bu yazıda analistler, altın’ın düzeltmeyi bitirip bitirmediği sorusuna teknik analiz kullanarak cevap vermeye çalışıyor.

Analistler, Elliott Wave Teorisi’ni ve ayrıca basit düzeltici ve dürtüsel yapı kavramını kullanıyorlar. Elbette hiçbir teknik veya temel analiz her zaman 0 mükemmel sonuçlar veremez. Bununla birlikte mevcut verilere göre Elliott Wave Tahmin Ekibi, düzeltmenin henüz bitmemiş olma ihtimali olduğunu vurguluyor. Aşağıda, düzeltmenin bitmemiş olabileceğini düşündüren üç tablo sunuldu.

Elliott Wave Tahmin Ekibi: Düzeltme henüz bitmemiş olabilir

Analistlere göre, aşağıdaki günlük zaman grafiğinde, altın’ın 7 Ağustos 2020’de zirveyi oluşturduğunu ve şimdi 7 salınımlı çift üçlü (wxy) yapıda geri çekildiğini görebiliyorduk. Bu tür bir yapıda analistlere göre, ideal olarak y dalgası w dalganın 0 -1,8 Fibonacci uzantısına ulaşır. Altın 0’e ulaşmadı ve şu anki aşamada (16 Nisan 2021) analistlere göre, ralli düzeltmenin tamamlandığını kesin olarak önerecek kadar güçlü değil. 

Altın, 7 Ağustos 2020’nin en yüksek seviyesine göre 0 ekstrem seviyeye ulaşmadı

Bu nedenle analistlere göre, düzeltmeyi bitirmeden önce altın’da mavi kutu alanına daha düşük başka bir uzantıyı ekleyemiyoruz. Altın yükselmeye devam ederse analistlere göre, kırılır ve 7 Ağustos 2020’den itibaren azalan trend çizgisinin üzerinde kapanırsa, o zaman 8 aylık düzeltmenin bittiğini düşünmek için daha fazla veriye sahip oluruz.

9 Mart 2021’den itibaren rallinin ilk ayağı 3 dalga halinde (düzeltici)

Yukarıdaki 4 saatlik grafik, 9 Mart 2021’in en düşük seviyesinden (1.676,1 dolar) 1.755 dolara (A) 3 dalga olduğunu gösteriyor. Altın 8 aylık düzeltmeyi sona erdirdiyse analistlere göre, düşükten gelen ralli itici bir yapı olarak ortaya çıkacak. Ancak analistlere göre, sadece bu 3 dalga halinde olacak. Mevcut verilerle analistlere göre, düzeltici ralli bittikten sonra daha fazla olumsuzluk olasılığını hala göz ardı edilmiyor.

Analistler: Daha fazla olumsuzluk hala göz ardı edilemez

Aşağıdaki 4 saatlik ABD doları Endeksi (DXY) grafiği, 6 Ocak 2021’in en düşük seviyesinden itibaren 5 dalgalı bir yükseliş gösteriyor. Böylelikle Dolar Endeksi’ndeki gerileme 6 Ocak’ın düşük seviyesinin üzerinde kaldığı sürece analistlere göre, bir bacak daha yükselebilir. Analistlere göre, ABD dolarının gücü, eğer gerçekleşirse altın’ı etkileyebilir. 

ABD doları Endeksi 6 Ocak 2021’den itibaren en düşük 5 dalgayı gösteriyor

İlk grafikte gösterildiği gibi, altın mavi kutuya ulaşmak için aşağıya dönebilir. Sonuç olarak analistlere göre, altın’daki son ralli, düzeltmenin gerçekten tamamlandığı sonucuna varmak için hala yeterli veri sağlamıyor. Analistlere göre, 16 Nisan itibariyle mevcut verilere göre, daha fazla olumsuzluk hala göz ardı edilemez.

Altın Sekiz Aylık Düzeltmesine Son Verdi Mi? Analistler Açıklıyor – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.