altin-fiyati-2-ayin-rekorunu-kirdi!-iste-ekonomistlerden-taze-kestirimler-–-mahsup.net

Altın Fiyatı 2 Ayın Rekorunu Kırdı! İşte Ekonomistlerden Taze Kestirimler – Mahsup.net

  • USD satışlarının yeniden başlamasıyla, altın fiyatı 1.800 dolara doğru yükseliyor.
  • ABD Hazine tahvilleri, güvercin FED bahislerinin ortasında düşük seyrediyor.
  • Popüler analist Dhwani Mehta’ya göre, XAU/USD paritesinin teknik göstergeleri daha fazla yukarı yöne işaret ediyor.

Dhwani Mehta: Altın fiyatı için teknik göstergeler daha fazla artışa işaret ediyor

Altın fiyatı (XAU/USD), üç günlük iyimser momentumunu Pazartesi’ye kadar uzatıyor, boğalar iki ayın en yüksek seviye olan 1.790 dolar ile hızla 1.800 dolara yaklaşıyor. Avrupa sabahı ABD dolarındaki satış baskısının hızlanması, sarı metalde bir yükselişi ateşledi. ABD doları endeksi günde %0,40 düşüşle 91,17 ile yedi haftanın en düşük seviyesine geriledi. Avrupa, Birleşik Krallık ve ABD’deki yüksek aşılama oranlarına ilişkin iyimserliğin teşvik ettiği ruh hali sayesinde Amerikan doları, her yerde yoğun bir şekilde sunulmaya devam ediyor. 

Başarılı aşı uygulamaları, daha hızlı bir küresel ekonomik toparlanmaya işaret ediyor ve güvenli liman varlığı doları düşürüyor. Ayrıca, güvercin FED beklentilerinin ardından ABD Hazine getirilerindeki zayıflık, paradaki düşüş tonuyla da işbirliği yapıyor. Kıymetli maden, Çin’in yerli ve yabancı bankalarına ülkeye büyük miktarlarda altın ithal etmesine izin verdiği haberlerinden de destek alıyor. Ek olarak popüler analist Dhwani Mehta’ya göre, olumlu bir teknik kurulum da yenilenen altın artışını destekliyor. İleriye bakıldığında Dhwani Mehta’ya göre, ABD doları fiyat hareketleri ve geniş piyasa duyarlılığı, özellikle ABD’den gelecek ekonomik haberlerin yokluğunda altın yatırımcılarının önünü açacak.

HSBC ekonomistleri: Altın  fiyatları bu gelişmelerle pozitif bir eğilim görebilir

HSBC ekonomistleri, ABD enflasyonunun bu yılın sonlarında gevşemesini bekliyorlar. Bu, getirilerin ve doların düşmesine katkıda bulunursa, altın pozitif bir eğilim görebilir. Dahası ekonomistlere göre, para ve maliye politikaları sarı metal için temel desteği sağlamaya devam ediyor. HSBC ekonomistleri konuya yönelik şu açıklamayı yapıyor:

Baz enflasyon etkileri önümüzdeki birkaç ay içinde ABD TÜFE’sini yükseltmeye başladı ve bu, ABD manşet TÜFE enflasyonunun Mayıs ayında yaklaşık %4’e yaklaştığını görebilir. Bununla birlikte, ABD’deki enflasyon baskılarının da yılın ikinci yarısında hafiflemesini bekliyoruz. ABD enflasyon görünümü beklenen şekilde gelişirse, ABD Hazine getirileri ve muhtemelen USD yılın ilerleyen dönemlerinde gevşeyebilir ve altın fiyatı için kazanımlara izin verebilir. Para ve maliye politikaları altın fiyatı için temel desteği sağlamaya devam ediyor. Bu nedenle, yakın vadede daha fazla altın zayıflığı mütevazı olmalı. Mali harcamaların altın’ı desteklediğine dair kanıtlar pozitif olsa da daha geniş faiz oranı ortamına da bağlı. Bu yıl USD’de mütevazı bir düşüş beklemeye devam ederken, ticaret gerilimlerindeki veya jeopolitik risklerdeki herhangi bir artış gibi etkenler potansiyel olarak altın’ı da destekleyecek. Varlık fiyatlarının değer kazanmasına bağlı olası mali piyasa istikrarsızlığı da altın için yenilenmiş kaliteli varlık talebini tetikleyebilir.

Altın Fiyatı 2 Ayın Rekorunu Kırdı! İşte Ekonomistlerden Taze Kestirimler – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.