abd’li-sirket,-ilk-ceyrekte-196-bitcoin-cikardi

ABD’li şirket, ilk çeyrekte 196 Bitcoin çıkardı

Sene başında madencilik cihaz üreticisi Bitmain’e verdiği 270 milyon dolarlık ASIC cihaz siparişiyle sesini duyuran Bitcoin madenciliği firması Marathon’un 2021’in ilk çeyreğinde 196 Bitcoin çıkardığı açıklandı.

ASIC alımına devam

Şirketin ASIC cihaz sayısını Ocak 2022 itibariyle 100 bine çıkarmak ve operasyonlarını ciddi şekilde genişletmek istediği belirtilirken, bu durum Bitcoin hash oranlarında büyük yükselişlerin de görülmesini sağlayacak.

Bitcoin sayısı da, hisse değeri de arttı

Ocak ayında 31 bin dolar fiyatla 4812 Bitcoin alan ve elindeki varlıkların 150 milyon dolarlık kısmını en büyük kripto paraya çeviren şirket büyük ses getirmişti. Sene başından bu yana çıkarılan 196 Bitcoin ile firmanın elinde bulundurduğu BTC sayısı da toplamda 5134 olurken, NASDAQ borsasında listelenen şirket hissesi MARA’nın da fiyatı yüzde 7’lik artış ile 56 dolara yükseldi.

Cihaz teslimat takvimleri dolu

Las Vegas merkezli firma 2021’in başlarında Bitmain’in en son teknoloji madencilik cihazı S-19 Pro’dan 10 bin 300 adet sipariş vermişti. Bu makinelerin piyasadaki diğer cihazlara oranla çok daha güçlü oldukları biliniyor. Bitcoin fiyatının artmasıyla beraber birçok madencilik şirketi önemli sayıda sipariş vermiş ve bu yüzden Bitmain taleplere yetişemeyerek gelecek aylara teslimat tarihi vermişti. Bitmain’in yeni cihaz teslimat takvimi Ağustos 2021’e kadar dolmuştu.

Hisse senetlerinden Bitcoin’e

Ocak 2022’de gelecek yeni makinelerle birlikte Marathon’un hash oranının saniyede 10.3 exahash’e çıkması (EH/s) tahmin ediliyor. Marathon’un cihaz alımlarının, 2021 başında 250 milyon dolardan fazla sermaye toplamasından sonra gelmesi de dikkat çekiyor. Yani şirket hisse senetlerinden gelen yatırımları adeta Bitcoin’e yatırdı.

The post ABD’li şirket, ilk çeyrekte 196 Bitcoin çıkardı appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.