abd’de-dijital-varlik-calisma-grubu-olusturuluyor:-yasa-tasarisi-gecti

ABD’de dijital varlık çalışma grubu oluşturuluyor: Yasa tasarısı geçti

ABD Temsilciler Meclisi, “İnovasyonun önündeki engelleri kaldırın” adıyla da bilinen ve Mart ayında iki Cumhuriyetçi vekil tarafından sunulan, içinde dijital varlıklarla ilgili bazı bölümlerin de olduğu bir yasa tasarısını geçirdi.

Bu yasa tasarısıyla beraber, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) temsilcileri bir dijital varlık çalışma grubu oluşturulacak ve özel sektör ile regülasyon kurumları arasında daha güçlü bir iletişim kurularak inovatif teknolojilerin hayata daha güçlü ve güvenli şekilde adapte edilmesi sağlanacak. Çalışma grubunun kurulması için 90 günlük süre bulunuyor.

Yasa tasarısının dijital varlıklarla ilgili olan kısmı ise, bu tür varlıklar üzerinde SEC’nin ne zaman söz sahibi olması gerektiğinin, hangi durumlarda bu yatırım araçlarının menkul kıymet sayılması gerektiğinin ve eğer emtia sayılacak ise, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun ne zaman ve hangi durumda karar mercii sayılacağının net şekilde belirlenmesini kapsıyor.

Çalışma grubunun içinde sadece hükumet yetkililerinin olmayacağı ve fintech, finans hizmetleri ile küçük işletme yöneticilerinin de gruba alınacağı, akademik araştırma yapan kişilerin de destek sağlayacağı belirtildi.

“Sektörde ihtiyaç olan açıklık ve şeffaflık için ilk adım”

Tasarıyı meclise getiren isimlerden biri olan Cumhuriyetçi vekil Patrick McHenry konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu hamleyle beraber, sektörde artık ihtiyaç haline gelen açıklık ve şefaflık için regülatörlerimiz ve piyasa katılımcılarının birbirleriyle diyalog kurmaları adına ilk adımımızı atıyoruz” dedi.

The post ABD’de dijital varlık çalışma grubu oluşturuluyor: Yasa tasarısı geçti appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.