ab,-rusya’ya-yuksek-degerli-kripto-hizmetleri-sunmayi-yasakladi!

AB, Rusya’ya Yüksek Değerli Kripto Hizmetleri Sunmayı Yasakladı!

Rus – Ukrayna savaşı başladığından bu yana neredeyse tüm dünya Rusya’ya karşı ya tavır almış ya da işleri bir adım daha ileri taşıyarak yaptırımlar uygulamaya başlamış durumda. Ancak Rusya’nın b u yaptırımları atlamak için kripto para birimlerini kullanması, ülkelerin bu noktada da hamleler yapmasına sebep oluyor.

AB’den Rusya’ya Kripto Kısıtı

Avrupa Birliği üye ülkeleri bugün, Ukrayna savaşına yanıt olarak uygulanan beşinci yaptırım paketinin bir parçası olarak Rusya’ya yüksek değerli kripto varlık hizmetlerinin sağlanmasını yasaklamayı kabul etti.

Avrupa Komisyonu’nun açıklamalarına göre bu tedbir ile mevcut kısıtlamalardaki potansiyel boşluklar kapatılacak. Bunun yanında beşinci yaptırım paketi kapsamında dört Rus bankasına yönelik yasakları, kömür ithalatı ile ilgili adımları ve başka birkaç kısıtlama durumunu da beraberinde getirdi.

Öte yandan blok içindeki ulusal hükümetleri temsil eden AB Konseyi tarafından yapılan açıklamaya göre, bu önlemler kripto para cüzdanlarına para yatırma yasağını bir adım öteye taşıyor.

Buna ek olarak Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde kısa süre önce, çok az kanıt olmasına rağmen kripto paraların yaptırımlardan kaçmak için kullanıldığı konusunda uyarmıştı.

4 Nisan’da yayınlanan bir bildiride komisyon, kripto para birimlerinin halihazırda dondurulan varlıklar arasında yer aldığını ve 9 Mart’ta “devrilebilir menkul kıymetler” tanımını dijital varlıkları içerecek şekilde genişlettiğini açıkladı.

Kripto Paralarda Son Durum

Savaş durumu her ne kadar kripto para birimlerini negatif etkilemiş olsa da düşüşlerin hemen sonrasında kripto para birimleri toparlanmaya başladı. 32.000 dolarlık seviyelere kadar gerileyen Bitcoin fiyatı şu anda 43.000 dolar üzerinde işlem görüyor.

Dolayısıyla analistlerin büyük çoğunluğu kısa vadeli beklentiler belirsiz olsa da BTC ve altcoin’lerin uzun vadede artış yaşayacağını ifade ediyor.