ab-parlamentosu-bitcoin’e-yasak-getirebilecek-o-tasariyi-reddetti

AB Parlamentosu Bitcoin’e yasak getirebilecek o tasarıyı reddetti

Berlin merkezli DeFi şirketi Unstoppable Finance’in yöneticisi Patrick Hansen, iş kanıtı sistemiyle çalışan kripto paraların AB yargı bölgesinde yasaklanmasına yönelik bir kanun maddesi içeren yasa tasarısının reddedildiğini belirtti.

Hansen, Avrupa Parlamentosu ECON Komitesi’nin yasa tasarısını 32’ye karşı 24 oyla reddettiği bilgisini verdi ve şu ifadeleri kullandı:

“MICA’da PoW tartışması büyük oranda bitti”

AB’deki Bitcoin ve kripto para topluluğu için çok iyi bir haber ve siyasi başarıdır. Oylamanın bir dökümünü ve sırada ne olduğunu paylaşacağım. EPP, ECR gibi gruplar tasarıya karşı oy kullandılar. Yeşiller başta olmak züere bazı azınlık grupları ise ‘Evet’ dediler. Onun yerine ise Stefan Bergerîn değişiklik önerisi desteklendi. Peki bu oylama iş kanıtı içi ne anlama geliyor? Madencilik konusu, büyük olasılıkla artık MICA yönetmeliğinde ele alınmayacak ancak AB “sürdürülebilir finans sınıflandırması”na dahil edilecektir.

“Yasanın yürürlüğe girmesine daha var”

MiCA, finansal araçları ve finansal hizmet sağlayıcıları düzenler. Madencilik teknolojisinin sürdürülebilirliği konusundaki endişeleri ayrı ele almak çok daha mantıklı olacaktır. Bundan sonraki adım ise, MiCA taslağının, AB Komisyonu/Parlamento/Konsey arasında müzakere edilmesi olacak. Son rötuşların ardından yasa yürürlüğe girecek. Şirketler ise bu yasaya uymak için 6 aylık bir geçiş süresine sahip olacaklar.

“Veto edebilirler”

Peki PoW yasağı hale gelebilir mi? Oylamada ‘kabul’ diyen grupların bir şansı daha var. Oylamayı veto edebilirler. tartışmayı Parlamentonun genel kuruluna getirebilirler. Bunun için parlamentonun oy oranının 10’da birine ihtiyaçları var ve buna sahipler… Eğer böyle bir durum olursa, PoW tartışması yüksek seviye politikacı arenasına taşınır. POW’daki oylamayı bugün değiştirmese bile, düzenlemeyi gereksiz yere en az birkaç ay uzatacaktır.

“Genel tartışma hala bitmedi”

MICA düzenlemesi içinde Pow tartışması bitmiş gibi gözükse de, genel tartışma hala ciddi şekilde devam ediyor. Sürdürebilirlik sınıflandırması ya da kısa süre sonra gelecek olan veri merkezi regülasyonları başlıklarında bu konu yeniden gündeme gelecektir.

“AB’deki kripto para topluluğu artık politik bir güç oldu”

Sonuç olarak yapılacak hala çok iş var ancak, bugünkü karar da büyük bir siyasi başarıdır. Stefan Berger’i de bu başarısından ötürü tebrik ederim. Endişelerimizi ve sesimizi duyurmamıza katkıda bulunan herkese teşekkürler… AB’deki kripto para topluluğu artık politik bir güç haline gelmiştir. “

The post AB Parlamentosu Bitcoin’e yasak getirebilecek o tasarıyı reddetti appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.