70.000-dolar-fiyat-seviyesine-meydan-okumadan-once-bitcoin’in-(btc)-yapmasi-gerekenler!

70.000 Dolar Fiyat Seviyesine Meydan Okumadan Önce Bitcoin’in (BTC) Yapması Gerekenler!

20 Ekim 2021 tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesini (ATH: 66.930 – CoinMarketCap) aşarak rekor tazeleyen Bitcoin (BTC), ufak bir düzeltme hareketi yaparak tekrardan 63.130 dolar fiyat seviyelerine geriledi.

RSI, Düzeltme Hareketine mi İşaret Ediyor?

Kripto para piyasası adına olumsuz geçen bir Eylül ayının ardından Bitcoin, başta ETF onayı olmak üzere bir dizi pozitif haberin gelmesi ile birlikte, yılın 4. çeyreğinde yeniden yukarı yönlü fiyat hareketleri yapmaya başladı. Bu fiyat artışlarıyla BTC, Ekim ayı başında kaydettiği fiyat seviyelerinin oldukça üzerinde işlem görmeye başladı.

20 Ekim’de yeni bir fiyat zirvesi kaydeden lider kripto para birimi Bitcoin, mevcut değeri ile 70.000 dolar seviyelerine oldukça yakın. Ancak RSI’ın (Göreceli Güç Endeksi) aşırı alım bölgesinde olması, kısa vadeli bir düzeltmeye işaret ediyor gibi gözüküyor. Bu nedenle BTC, 70.000 dolara ulaştığı bir sonraki yükselişini gerçekleştirmeden önce, bir ihtimal ara destek seviyelerine gerileyebilir.

Kısa Vadeli Bir Düzeltme, Sağlıklı Fiyat Artışlarını Tetikleyebilir mi?

Bu yükseliş hareketinin duraksamadan devam etmesi, 70.000 dolar fiyat seviyesini aştıktan sonra çok sayıda yatırımcının belirli miktarlarda kâr realizasyonu yaparak piyasada satış baskısı oluşturabilir. Ancak bu seviyelerden ara desteklere ufak düzeltme hareketleri gelmesi durumunda bu ara destek seviyeleri, yeni yatırımcıları piyasa çekerek ileriye dönük daha sağlıklı bir yükseliş döngüsü başlatabilir. Sonuç olarak 70.000 dolarlara yükselmeden önce BTC, 60.000 dolar seviyelerine bir geri çekilme yaparak yeni zirve denemesi için bir miktar enerji toplayabilir.

Kısa vadeli bir düzeltme hareketinden bahsedilse de, çoğu veri ve gösterge Bitcoin için ileriye dönük yükseliş sinyalleri vermekte. Sektörde sözüne itibar edilen pek çok kripto para analisti, birincil kripto varlığın yıl sonuna kadar 80.000 dolar ile 100.000 dolar arası bir fiyat seviyesine yükselebileceği görüşünde.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olması dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.