5-bine-yakin-musterinin-fonlarini-ust’de-kaybeden-sirkete-dava-acildi

5 bine yakın müşterinin fonlarını UST’de kaybeden şirkete dava açıldı

Nakit para üzerinden kullanıcılarına faiz veren ABD merkezli Stablegains adlı şirketin, müşterilerden topladığı USDC ve ABD dolarını Anchor protokole yatırdığı ve gelen çöküşle de fonları kaybettiği belirtildi.

Haber vermediler

Şirket müşterrilere ’lik faiz vadediyordu ve iddiaya göre onlara haber vermeden tüm fonlar Terra ekosistemindeki Anchor’a aktarıldı. Daha önce ABD doları (USD) olarak gösterilen websitesindeki değerler de UST’ye çevrildi. Şirketin sitesinin anasayfasında ise “Şu anda yeni müşteri kabul edilmemektedir” yazıyor.

Dava açıldı: 42 milyon dolar kayıp

4 bin 878 kişiye ait olan 42 milyon dolalrık fonların UST ve LUNA’da gelen çöküş nedeniyle değerini kaybettiği ve şirketin büyük çaplı bir startup olmaması sebebiyle de bu fonları geri ödemesinin şu an için mümkün olmadığı bellirtiliyor. Yaşananların ardından ise müşterilerin bir bölümü şirkete dava açtılar.

Avukatlık şirketinden Stablegains adlı stratup’a gönderilen dava belgesinde;

*Tüm müşteri hesaplarıyla ilgili kayıtlar,
*Şirketin ürün ve hizmetleriyle ilgili reklam ve pazarlama kayıtları,
*Terra sabit coin’i olan UST ile ilgili hem iç hem de dış yazışma ve tüm iletişimlerin

kendilerine aktarılması talep edildi.

“Hesabınızdaki UST’nin çok altında dolar elde edersiniz”

Şirketin Twitter hesabından 17 Mayıs tarihinden sonra tweet atılmadığı görülüyor. Bu tarihte ise, ABD doları çekmek isteyen müşterilerin UST/USDC paritesi üzerinden bunu yapabilecekleri ve “UST’deki büyük değer kaybı nedeniyle, hesaplardaki UST’nin çok daha altında bir ABD doları miktarı elde edileceği” yazıldığı görülüyor.

The post 5 bine yakın müşterinin fonlarını UST’de kaybeden şirkete dava açıldı appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.