3.5-milyar-dolarlik-olasi-eth-alimina-buterin’den-itiraz:-cok-riskli!

3.5 milyar dolarlık olası ETH alımına Buterin’den itiraz: Çok riskli!

ABD’nin kripto para işlemlerinde gizlilik sağlayan Tornado Cash protokolüne uyguladığı yaptırımın yankıları sürüyor.

Alınan kararın ardından en büyük sabit coin’lerden USDC’nin şirketi Circle, Tornado Cash ile ilişkili bulunan tüm adresleri dondurmuştu. Bu da adreslerdeki USDC’lerin kullanılamaması anlamına geliyor.

Circle dışında bazı protokoller de kullanıcı hesaplarını engelleme kararı verdi. Bunların başında türev platformu dYdX geliyor. dYdX, geçmişte Tornado Cash kullanan hesapları bloke ettiğini duyurdu.

MakerDAO, milyar dolarlık USDC’yi değiştirmeyi gündeme aldı

ABD’nin Tornado Cash yaptırımı ve devamında protokollerin eylemleri, sektör içerisinde yeni bir merkeziyetsizlik tartışmasını doğurdu. Bu ortamda en büyük merkeziyetsiz protokollerden MakerDAO da hazinesinde bulunan 3.5 milyardan fazla USDC’yi bir başka varlıkla değiştirmeyi gündemine aldı.

“Yaptırımın sonuçları çok ciddi”

MakerDAO’nun kurucusu Rune Christensen, Discord’da Tornado Cash’e yönelik yaptırımın protokolün USDC rezervlerini tehlikeye attığını ima eden açıklamalar yaptı. Tornado Cash yaptırımının sonuçlarının ilk düşündüğünden çok daha ciddi olduğunu vurgulayan Christensen, “USD’yi bırakmaya hazırlanmayı düşünmeliyiz.” ifadesini kullandı.

USDC yerine ETH alımı iddiaları

Christensen’in açıklamaları sonrası, MakerDAO’nun USDC yerine 3.5 milyar dolarlık ETH satın almayı değerlendirdiği konuşulmaya başlandı. Bu düşünce, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’den eleştiri aldı. “Riskli ve berbat bir fikir gibi görünüyor” diyen Buterin, ETH fiyatının düşmesi durumunda tüm sistemin kısmi rezerv riskiyle karşı karşıya kalacağını belirtti.

Buterin’den gelen eleştirinin ardından Twitter hesabından bir paylaşım yapan MakerDAO kurucusu Christensen, tüm sabit coin teminatının ETH’ye dönüştürülmesinin kötü bir fikir olduğunu yazdı.

MakerDAO, DAI sabit coin’inin ihraççısı konumundaki merkeziyetsiz bir protokol. Protokolün hazinesinde 11 milyar doların üzerinde teminat bulunuyor ve bunların yüzde 32.7’sini USDC oluşturuyor.

The post 3.5 milyar dolarlık olası ETH alımına Buterin’den itiraz: Çok riskli! appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.