24-mart’tan-bu-yana-en-dusuk-seviyeler:-kriptolardaki-panik-satislarin-sebebi-ne?

24 Mart’tan Bu Yana En Düşük Seviyeler: Kriptolardaki Panik Satışların Sebebi Ne?

Piyasa, birkaç hafta kadar öncesinde yemyeşil iken, Bitcoin’in önderliğinde kriptolar tekrardan kana bulanmış olarak gözüküyor. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve diğerleri ekonomik sebeplerden bağımsız hareket edemiyor. Korku ve Açgözlülük Endeksi, Bitcoin ve ETH için 24 Mart’tan bu yana en düşük seviyelerde olduğu görülüyor.

BTC’nin Fiyat Değerleri

Bitcoin, özellikle 28 Mart’ı kapsayan haftada ciddi bir çıkış yakalayabilmişti. Ancak bu hafta BTC, ne yazık ki o yükselişlerini koruyamıyor. 28 Mart’ta 48.000 dolara kadar ulaşan BTC, bu yazı yazılırken 42.500 dolar civarında seyrediyor. BTC’nin genel grafiğine bakıldığında haftalık %8 düşüş ve aylık %1 yükselişte olduğu görülüyor. Yani, Mart’ın son haftası ve Nisan’ın ilk günleri geldiğini sandığımız kripto baharı ne yazık ki başarılı olamıyor.

Ayrıca 7 ve 8 Nisan’da borsalara 1 milyar dolardan fazla BTC aktığı da gözlemleniyor. Bu süreçte borsalardan, sadece 900 milyon dolar kadar BTC çıktığı da gözlerden kaçmıyor. Dolayısıyla uzmanlar, BTC’nin 354 milyon dolarlık kaybının yatırımcılar tarafından satışının gerçekleştiğini doğruluyor. Şubat ayı ve Mart sonuna kadar devam eden belirsizlik ve korku ne yazık ki sonlanmıyor ve bu yatırımcıları satış baskısına itiyor.

Endeks: 30!

Korku ve Açgözlülük Endeksi, 24 Mart’tan bu yana ilk kez 30’a kadar düştü. Bu yatırımcıların, yatırım yapmaktan çekindiği ve süreci izlemek istediği anlamına geliyor. Bu endeks, dün 37 civarında seyrederken bir hafta içerisinde 40-50 civarlarında kendini gösteriyordu. 28 Mart’ta bu endeks, 60’a ulaşarak uzun zamandır görülmeyen bir ivme yakalamıştı. Ancak sonrasında FED’in açıklamaları geldi ve bu yatırımcıları duraksattı. FED, hali hazırda enflasyonu korumak için planlar yapıyor ve para kısıtlama politikası güdüyor. Uzmanlar ise, FED’in hisse senetleri oranlarını düşürmek için çalışmalar gütmesini umuyor.

Amerika, neredeyse 20 yıldır görülmemiş bir enflasyonla mücadele ediyor. Dünya ekonomisinin gidişatını belirleyen dolar, elbette ki bu gelişmelerden etkileniyor. Doların bu konumda olması ve piyasaların belirsizliği ise yatırımcıları korkuya sürüklüyor. Her ne kadar MicroStrategy ve LFG gibi BTC balinaları, BTC stoklarını arttırsa da bu yatırımcılara yeterli gelmiyor.